مقالات

اهمیت گاز ازن

گاز ازن چیست؟

ازن يکي از اشکال اکسيژن بوده و گازي آبي رنگ با بوي تند وناپايدار مي‌باشد. اين ترکيب يک اکسيد کننده قوي بوده و بسيار قوي‌تر از اسيد هيپوکلرو (ماده موثر گند زدايي کلر در آب) مي‌باشد. حلاليت ازن در آب 12 مرتبه کم‌تر از حلاليت کلر بوده و محلول آبي آن نيز ناپايدار مي‌باشد. با توجه به ناپايداري گاز ازن، بايد در محل مصرف و نيز زمان مصرف توليد شود و نمي‌توان آن را مثل کلر ذخيره نمود.

ازن در موارد مختلفی از جمله کشاورزی، صنعت بهداشت و … کاربرد وسیعی دارد.

کاربرد گاز ازون در کشاورزی

ازن در کشاورزی پيشرفته امروزی، يک عامل حياتی و مفيد محسوب می­گردد که دارای اثرات سود بخش زيادی می­باشد. کاربردهای ازن در کشاورزی بسيار وسيع بوده که از آن جمله می توان به موارد زير اشاره نمود :

1- تصفيه آب زهکشی برای استفاده دوباره کشاورزی

2- رفع آلودگی های خاک و جايگزين مناسب برای متيل برمايد

3- آزاد کردن اکسيژن در محيط ريشه

4- رفع اثر H2S و کاهش مصرف کود

5- رفع اثر عنصر سمی کلر بر گياهان

6- کنترل علف های هرز

7-کاهش pH آب

8- افزايش طول عمر نگهداری گل های زينتی

9-  افزايش عملکرد محصولات

ازن سبب اکسيد شدن مواد ارگانيکی خاک و بقايای گياهی و در نتيجه سبب رها شدن و پخش مواد غذايي مورد نياز گياه می­گردد. اکسيد شدن مواد ارگانيکی روی ذرات رس سبب تغييراتی در سطوح اين ذرات و جمع شدن آن ها شده، در نتيجه سبب افزايش نفوذ­پذيری خاک و مانع از پراکندگی ذرات و بالطبع کاهش نفوذ پذيری مي گردد. همچنين عمل ازن زنی به آب ، سبب تجمع اسيد نيتريک(HNO3) که منبعی از نيتروژن است، برای گياهان می گردد.

کاربردی های دیگر ازن:

ازن به عنوان يک اکسنده بسيار قوی، قابليت های زيادی در مصارف صنعتی و خانگی دارد و اثرات زيست محيطی زيان بار ندارد. از جمله کاربردهای آن می توان به ‌موارد ‌زير اشاره کرد :

1- تصفيه آب

2- تصفيه هوا

3- تصفيه فاضلاب

4- از بين برنده انگل خاک

قدرت گندزدايی بالا:

تحقيقات نشان می دهد که گندزدايی توسط ازن حاصل اثر مستقيم آن بر باکتری ها و تجزيه ديواره سلولی باکتری ها می­باشد،‌که از اين نظر با مکانيسم عمل کلر در فرآيند گندزدايی متفاوت است. باتوجه به قدرت بالای گندزدايی ازن در مقايسه با ساير گندزداها زمان کمتری جهت تکميل فرآيند گندزدايی مورد نياز می­باشد. بررسی ها همچنين بيانگر توانايی بيشتر ازن در از بين بردن ويروس ها در مقايسه با ساير گندزداها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *