مقالات

کاربرد گاز ازن در کشاورزی

کاربرد این گاز را می توان شامل :

-1 تصفيه آب زه کشی برای استفاده دوباره درکشاورزی

از آنجا که در بسياری از مناطق شاهد کمبود آب در کشاورزی هستيم،  يکی از راه های اساسی در افزايش راندمان آبياری، تصفيه دوباره آب های مصرفی در کشاورزی به وسيله ازن و يا اشعه UV است که در بسياری از کشورها از اين کار در گلخانه برای کاهش مصرف آب استفاده می­کنند.

2- رفع آلودگی های خاک و جايگزين مناسب برای متيل ­برمايد

خاک يکي از منابع مهم و ارزشمند طبيعت است. بدون داشتن خاک سالم،  حيات و زندگي رویزمين امکان پذير نخواهد بود. ۹۵% غذاي انسان از زمين حاصل مي شود. برنامه ريزي برايداشتن خاکي سالم و توليد­کننده ،لازمه بقاي انسان است. ورود مواد، ارگانيسم هاي زيستی يا انرژي به درون خاک سبب تغيير کيفيت خاک مي شود. همين مسئله باعث مي شود که خاک از حالت طبيعي خود خارج شود. خاك مي تواند موجب انتقال عوامل بيماري­زاي بسياري از امراض عفوني شود. تعداد ميکروب هايي كه از طريق فضولات به خاك اضافه مي­شوند، به وسعت آلودگي هاي خاك مي­افزايند. بررسي خصوصيات فيزيكي و شيميايي مواد افزودنی از  جمله متيل برمايد نه تنها سبب تغيير خواص فيزيکي و خواص شيميايی خاک می­گردد بلکه خواص زيست­محيطی آن نيز دستخوش تغيير می­گردد. از آنجاکه ازن قابليـت حذف و نابودی عوامل بيماری زا و پاتوژن های خاک را دارد، با جايگزين شدن ازن به عنوان گندزدا می توان اين اطمينان را ايجاد کرد که نه تنها عمل پاکسازی خاک به نحو احسن انجام مي گردد , بلکه حاصلخيزی آن را نيز به همراه دارد

3-  رفع اثر  H2S و کاهش مصرف کود

از آنجا که در مناطق اطراف شهرها و بخصوص در پايين دست شهرهای بزرگ ، عموما ً کشاورزی نيز صورت مي­گيرد و با نفوذ گاز H2S به منابع آب زيرزمينی، اين آب ها به گاز مذکور آلوده می شوند.  در نتيجه در پائين دست شهرها با پمپاژ آب­های زيرزمينی و استفاده از آب چاه­ها در کشاورزی، از آنجا که نفوذ اين گاز در آب مانع از جذب کودهای شيميايي می­گردند، لذا مصرف کودها را به ميزان قابل توجهی بالا می­برند که از لحاظ صرفه اقتصادی، هزينه بالايي را به کشاورزان تحميل می­نمايد.

4-  کاهش pH آب

از آنجا که اين گاز دارای خاصيت اکسيد کنندگی بالايي است ، در اکثر موارد سبب اسيدی شدن محلول آب گشته و با پائين آوردن    PH آب بخصوص در آب های حاوی سديم،  سبب فراهم­آمدن محيطی مناسب برای رشد و نمو گياهان می­گردد.

5-  افزايش عملکرد گياهان

از آنجا که آب حاوی ازن به داخل خاک نفوذ می­نمايد اولا ً سبب اکسيد شدن بقايای گياهی می شود که سبب می گردد  اکسيد آن­ها برای گياه کاشته شده راحت تر در دسترس قرار گیرد ، ثانيا ً با تبديل­شدن خود گاز ازن به اکسيژن ، شرايط مطلوب برای رشد گياه در خاک را فراهم می­نمايد. در نتيجه افزايش عملکرد و قدرت گياه در مقابل بيماري ها برای اکثر گياهاني كه با آب حاوي ازن آبياري شد­ه­اند امری قابل پيش­بينی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *