مقالات

استفاده از گاز ازن در مرغداری ها و دامداری ها

به طور کلی فضای مرغداری ها و دامداری ها همواره تحت تاثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات دام و طیور قرار دارد، گاز آمونیاک، اسید سولفوریک، اسید کربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و سالن های پرورش  می شود، گاز ازن به سادگی قادراست تمامی این مواد آلاینده را اکسیده نموده و بوهای مضر را از بین ببرد که این مسئله در افزایش سلامتی دام و طیور، نقش بسیار مهمی دارد. درچنین وضعیتی هضم کامل تر و جذب مواد غذایی بهتر صورت می گیرد که خود موجب افزایش قابل ملاحظه تبدیل خوراک دام و طیور به گوشت و در نتیجه سودآوری بیشتر برای صنعتگران می شود. استفاده از ازن به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده بسیار قوی در آب های مصرفی فارم ها می تواند بسیار در سلامت دام و طیور موثر باشد. آب مصرفی فارم ها معمولاَ از چاه تامین می شود. آلودگی های میکروبی در آب چاه و مصرف این آب ها توسط دام و طیور و کارگران در محیط فارم باعث ایجاد بیماری و کاهش راندمان کار می شود. باکتری هایی همانند سالمونلا و اشرشیاکلی با عث اسهال در دام و طیور می شود. اما گاز ازن باعث اکسید شدن و از بین رفتن این باکتری های می شود. به طور کلی ازن کاربرد مختلفی در واحدهای دامداری و مرغداری دارد که در ادامه برخی از مهمترین آن ها را شرح داده شده است.

آب آشامیدنی:

ازن موجود در آب آشامیدنی می تواند مواد و آلاینده ها را اکسید کرده و در نتیجه باعث حذف آلاینده ها از آب گردد.کبفیت پایین آب موجب رشد کم، تولید مثل پائین، بیماری مداوم و تولید شیر پایین دام ها می گردد. گاوها در روز نیاز به 35 تا 50 گالن آب برای نوشیدن دارند. اگر گاوها طعم و مزه آب را دوست نداشته باشند به انداره کافی آب نمی نوشند در نتیجه تولید شیر آنها کم می شود. انواع آلودگی های موجود در آب می تواند باعث تغییر طعم و مزه آب گردد. حیوانات اهلی در مورد آبی که می نوشند حساس هستند. حذف مزه های ناخوشایند و افزایش رایحه در آب آشامیدنی مصرف شده توسط گاو شیری می تواند باعث افزایش تولید شیر گردد.

پیشگیری از ورم پستان:

کاهش استرس و کنترل بیماری های عفونی نه تنها می تواند به کاهش اثرات محیطی کمک کند بلکه ممکن است منجر به تولید سطوح بالاتر شیر گردد. روش شیر دوش، به خصوص آماده سازی پستان می‍تواند مقدار ورم پستان را تحت تاثیر قرار دهد. کاهش باکتری باعث پیشگیری از ورم پستان در نتتیجه تولید شیر با کیفیت بالا می‍گردد.. استفاده از آب ازن دار برای شستن پستان در سالن شیردوشی و شستن کف سالن ها به عنوان جایگزین مواد ضدعفونی دیگر باعث کاهش باکتری ها می گردد. همچنین افزودن گاز ازن به انبارکاه، جو و شستشوی کف و غیره نیز یک حمله مستمری علیه باکتری ها را فراهم می کند.

حذف مگس و بوی نامطبوع در دامداری ها

در دامداری ها می توان با آب ازن دار شده، دام های سبک و گوساله‌ها را شستشو داده و بدن آن ها را آری از کنه و حشرات کرد. زمانی که از آب ازن دار شده در مهدوش ها استفاده می گردد، علاوه بر اینکه بوی نامطبوع دامداری‌ها و گاو داری ها کامل از بین می‌رود، حشرات، مگس ها و پشه ها نیز کاهش می یابند. با آب ازن می توان تمامی محیط سالن شیر دوشی، باکس ها، مخازن شیر دوشی و یا تجهیزات دستگاه شیر دوش و حتی پستان گاوها را نیز ایزوله و ضد عفونی کرد .

استفاده از آب ازن دار به جای آب داغ در شستشوی CIP دستگاه شیر دوش

استفاده از ازن در دامداری  برای ضد عفونی کردن ماشین های شیردوشی و دستگاه های وابسته به آن نه تنها در کیفیت شیر تولیدی، بلکه در سلامتی دام های گله نیز بسیار موثر است.  عدم توجه به این مسئله باعث کاهش مدت ماندگاری شیر و افزایش مرگ و میر دام ها می شود . فنجان های دستگاه شیردوشی دائما  از دامی باز شده وبه دامی دیگر بسته می شود. این عمل آلودگی را در دام ها افزایش می دهد. بنابراین می توان در هنگام تعویض از دام به دام دیگری آن ها را مرتبا ضدعفونی کرد. به عبارتی بعد از اتمام شیردوشی سرپستانک ها باید در محلول ضدعفونی کننده آب ازن دار فرو برده شوند .در نتیجه باعث افزایش شیر سالم و سلامت دام ها می شود. دستگاه ازن ژنراتور می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده برای شستشوی دستگاه های شیر دوش  سالن شیردوشی مورد استفاده قرار گیرد.

كاربرد ازن در صنعت مرغداری:

1) ضدعفونی آب مصرفی و آب مورد لزوم برای واكسیناسیون
2) ضدعفونی سیستم آبرسانی در هنگام وقوع بیماری های همه گیر قارچی و . . .
3) شستشوی سالن و تجهیزات با آب ازن دار قبل از ضدعفونی با گاز ازن دار
4) اتاقك ضدعفونی بازدیدكنندگان و كاركنان مرغداری، جایگزینی مناسب برای حوضچه های ضدعفونی

5) ضدعفونی تخم مرغ در اتاق گاز ازن یا آب ازن دار

6) ضدعفونی آخر دوره ای سالن و لوازم با گاز ازن در غلظت های بالا
7) سیستم تصفیه و ضدعفونی هوای در حال گردش در سالن های مرغداری با گاز ازن
8) حذف بوی آمونیاک و انجام میکروب زدایی و غبارگیری
9) ضدعفونی انبار دانه و خوراک مرغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *